Aktuality CINeZ

Viry hrály zásadní roli v evoluci člověka, měli bychom je využívat, říká virolog Jiří Černý

Ještě jsme se nevzpamatovali z poslední pandemie vyvolané koronavirem, a už vznikají nová ohniska dalších infekčních nákaz. Třeba opičích neštovic. Čím to, že se v posledních letech šíří virová onemocnění rychleji než kdykoliv předtím? Máme se bát? „Rizika sice objektivně rostou, ale viry pro nás představují také velký potenciál,“ říká virolog Jiří Černý.

Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/jiri-cerny-viry-nemoc-bakterie-infekce-virolog-covid-aids-hiv-opici-nestovice.A221208_132746_zdravi_javu

Správný managment krajiny má vliv na přítomnost klíšťat a jimi přenášených patogenů

Výzkum odborníků z FTZ ČZU ukázal, že extenzivní pastva za využití velkých spásačů vede ke statisticky významnému poklesu počtu klíšťat na spásaných plochách. 

„Hloupost, špatná organizace a selhání odborníků jsou průvodními jevy koronavirové pandemie v Česku,“ říká profesor Konvalinka

Vzácným hostem prvního z letošních seminářů Centra infekčních nemocí zvířat při ČZU v Praze (CINeZ) byl ve čtvrtek 13. ledna 2022 profesor Jan Konvalinka. Renomovaný český biochemik je prorektorem Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum a vedoucím výzkumné skupiny na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Na České zemědělské univerzitě vystoupil s přednáškou na téma „Co jsme se naučili o HIV se nyní hodí v boji s covidem.“

Laboratory group of Jan Dvořák was awarded a prize by Merck

Laboratory group of Jan Dvořák was awarded a prize by Merck for research on the human parasitic disease called schistosomiasis. The financial contribution will be used for work on the characterization of parasite molecules that interact with the human immune system.

Jiří Černý: virolog o šíření viru, lásky a štěstí

V knihovně v Roztokách bude v úterý 23. 11. přednášet virolog RNDr. Jiří Černý, Ph.D.  o úvodu do virologie populárně naučnou formou.

Dozvíte se mimo jiné:

Co to jsou viry?
Jak se poznají a odkud se berou?
Jak se šíří mezi různými hostiteli?
Co vlastně způsobují hostitelskému organizmu?
Jak se jim bránit? Co je to koronavirus SARS-CoV-2 a co onemocnění COVID-19?
Pokud se vás zajímají odpovědi na tyto nebo další otázky z virologie, rádi se s Vámi setkáme. 

Více: https://fb.me/e/KNog8Ydw

Koronaviru dříve nebo později dojde dech a zvítězíme, říká virolog Jiří Černý

Virolog Jiří Černý má k současné situaci ve světě co říct. Poslední dva roky po návratu ze Spojených států pracuje na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity, kde se věnuje výzkumu evoluce virů přenášených ze zvířat na člověka. Pandemii koronaviru vnímá jako důsledek globalizace. „Planetární všudypřítomnost a provázanost lidské civilizace přispívá k rozšíření infekce, které nemá v živočišné říši obdoby,“ upozornil.

Evoluční virolog Černý: Výzva je vývoj léčiv, které cílí na stabilnější část viru

Za rok trvající pandemie se vědci o novém typu koronaviru dozvěděli mnoho, velké výzvy ale zůstávají. K zásadním budoucím úkolům patří třeba vývoj léčiv, které cílí na méně proměnlivé části viru, úpravu vakcín i lepší monitoring potenciálně rizikových virů v přírodě. Základní výzkum však již přinesl řadu důležitých poznatků o chování viru. Potvrdil to evoluční virolog Jiří Černý. Vědec působí na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze.

Virolog: Mutace viru nemusí být problém při rychlém proočkování

Nový kmen SARS-CoV-2 zřejmě nezpůsobuje závažnější onemocnění, než jiné kmeny. Problém je však vyšší nakažlivost, proto je potřeba populaci dostatečně rychle proočkovat. Na účinnost očkování podle současných poznatků mutace nemá vliv. ČTK to řekl virolog Jiří Černý. Vědec působí na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze. Kvůli nové mutaci viru, který se šíří na jihu Anglie, zavedla řada zemí, včetně Česka, vůči Spojenému království cestovní omezení.

Kočky, psi, netopýři a viry. Většinu nemocí máme od zvířat, tvrdí virolog Jiří Černý

Na naší planetě je popsáno přes 6 500 druhů virů. Těch neznámých však může být mnohonásobně více – podle odhadů jen savci hostí statisíce druhů. Jsou mezi nimi i koronaviry, z nichž ten s názvem SARS-CoV-2 nyní paralyzuje svět lidí v podobě pandemie nemoci covid-19.

 

Na přenos koronaviru mezi zvířaty a lidmi se zaměří nové výzkumné centrum

Náš národ v době pandemie nezahálí. Nové výzkumné centrum České zemědělské univerzity (ČZU) se zaměří na přenos COVID-19 a dalších infekčních nemocí mezi zvířaty a lidmi. Naši čtyřnozí kamarádi tedy nebudou upozadněni.

Psi jsou pro koronavirus konečnou, nakazit se mohou i křečci, říká virolog Jiří Černý

Dá se říci, že s koronavirem žije poslední měsíce. Zajímal se o jeho původ, nyní zkoumá protilátky na virus u zvířat a pracuje na nových testech na covid-19. „Výsledek je možné určit už za 40 minut. Je to výzva,“ říká o LAMP testech virolog Jiří Černý. V rozhovoru pro iDNES.cz mluví také o budoucnosti s novým koronavirem či o tom, jak virus ohrožuje zvířata.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/rozhovor-jiri-cerny-koronavirus-ceska-zemedelska-univerzita-lamp-testy-covid-19.A200918_101321_domaci_lre

Klíšťata - nechtěné exponáty zoologických zahrad

Klíšťata sají i na exotických zvířatech chovaných v zoologických zahradách. Představují nebezpečí pro zvířata, která jsou v zoo chovaná? Víze informací se dozvíte v novém článku.

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.