Koronaviru dříve nebo později dojde dech a zvítězíme, říká virolog Jiří Černý

Virolog Jiří Černý má k současné situaci ve světě co říct. Poslední dva roky po návratu ze Spojených států pracuje na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity, kde se věnuje výzkumu evoluce virů přenášených ze zvířat na člověka. Pandemii koronaviru vnímá jako důsledek globalizace. „Planetární všudypřítomnost a provázanost lidské civilizace přispívá k rozšíření infekce, které nemá v živočišné říši obdoby,“ upozornil.

Je pravděpodobné, že současné vakcíny nebudou působit na nové mutace koronaviru?
S postupujícím proočkováváním populace bude na virus vyvíjen silný selekční tlak, který bude dávat velkou výhodu mutacím schopným se s očkováním nějakým způsobem vypořádat. S přibývajícím počtem naočkovaných osob bude ale také ubývat nakažených lidí, kteří z hlediska viru fungují jako ideální pokusné zkumavky, ve kterých mohou noví odolní mutanti vznikat.
Zdroj: https://prazsky.denik.cz/zpravy_region/virologie-koronavirus-prenos-ockovani-mutace-leky-zvirata.html