Team news

Virolog Černý v rozhovoru pro Blesk o opičích neštovicích: Hrozí nám další pandemie?

Přes dva roky života s koronavirem, 89 dní válečného konfliktu na Ukrajině a nyní svět čelí další hrozbě, kterou jsou opičí neštovice. Případů tohoto doposud vzácného onemocnění poměrně rychle přibývá. Světová zdravotnická organizace hlásí už stovky případů a nákazu potvrdilo i 12 zemí Evropské Unie. Co všechno o tomto infekčním onemocnění víme? Jak se přenáší, jaké mohou být jeho následky či možnosti léčby? Hostem Epicentra z České zemědělské univerzity v Praze byl virolog z Fakulty tropického zemědělství a také koordinátor Centra infekčních nemocí zvířat Jiří Černý.

Does wildlife have threats by SARS-CoV-2? A story of reverse zoonosis!

Nowadays, we are fighting with the biggest pandemic of a decade. It has been more than a year passed and the world is still fighting the pandemic SARS-CoV-2 virus. SARS-CoV-2 has a genome similarity of 96 percent to a SARS-related bat coronavirus and 92 percent to a pangolin coronavirus although the link of origin of the novel virus is still missing. There is no doubt that the virus been originated from wildlife.

Seminář „Klíšťata a klíšťaty přenášené patogeny v ČR a jejich vliv na zdraví zvířat“

Dovolujeme si vás pozvat na seminář, který proběhne 31.3.2021 9:30-15:00. Cílem semináře je seznámit posluchače s nejnovějšími poznatky o rizicích spojených s klíšťaty a klíšťaty přenášenými onemocněními v ČR.