Viry hrály zásadní roli v evoluci člověka, měli bychom je využívat, říká virolog Jiří Černý

Ještě jsme se nevzpamatovali z poslední pandemie vyvolané koronavirem, a už vznikají nová ohniska dalších infekčních nákaz. Třeba opičích neštovic. Čím to, že se v posledních letech šíří virová onemocnění rychleji než kdykoliv předtím? Máme se bát? „Rizika sice objektivně rostou, ale viry pro nás představují také velký potenciál,“ říká virolog Jiří Černý.

Je pro vás virology koronavirus ještě téma s velkým „T“, nebo už takzvaně „vyvanulo“ a vy teď s větším zájmem sledujete jiné viry?
Dokud tady s námi bude koronavirus alespoň v té míře, v jaké tady byl v létě a v jaké je zde i nyní, zůstane pro nás tématem s velkým „T“. Nicméně do budoucna to nemůže být jediné téma. Musíme si uvědomit, že tady máme ještě další virovou pandemii, která trvá posledních 40 let, a to pandemii AIDS, způsobenou virem HIV (anglicky Human Immunodeficiency Virus, virus lidské imunitní nedostatečnosti; nákaza tímto virem může vyústit v onemocnění AIDS, tedy Acquired Immune Deficiency Syndrome, česky syndrom získané imunitní nedostatečnosti; neléčení pacienti umírají na následky infekcí, jež se u nich rozvinou kvůli poškození imunitního systému, pozn. red.), která je palčivá zejména v zemích subsaharské Afriky. Kromě toho tady však máme také velké množství nejrůznějších dalších virů, jež jsou z medicínského nebo biologického hlediska neméně důležité.

 
 

Například?
Takovým evergreenem mezi virology vždycky byla a bude chřipka. V poslední době pak rostou čísla u spalniček, a to nejen v České republice, ale celosvětově. Velký problém je poslední dobou překvapivě i s poliovirem, tedy s virem dětské obrny, u něhož se už dlouhý čas předpokládalo, že bude dřív nebo později eradikován, tedy vymýcen, nicméně v poslední době se začíná znovu objevovat, a to jak v Africe a Asii, tak i mimo tato původní ohniska. V letošním roce byly například zaznamenány případy infekce poliovirem i ve Spojeném království a Izraeli. Témat je tady tedy velké množství, koronavirus SARS-CoV-2 zůstává jedním z těch důležitých, ale rozhodně nemůže být jediným.

Více v rozhovoru s Dr. Černým na idnes.cz: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/jiri-cerny-viry-nemoc-bakterie-infekce-virolog-covid-aids-hiv-opici-nestovice.A221208_132746_zdravi_javu

 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.